09.11.2016

Podporujeme Slovensko, hovorí nový riaditeľ Cannes Lions

Festival Cannes Lions vytvoril zvýhodnené pasy pre mladých do 30 rokov, Lions Health a Lions Innovation zasadil do programu hneď za sebou, aby ich každý, kto si kúpi pas na 4 dni, mohol stihnúť, a v témach sa sústredí na diverzitu, dôveru, zábavu, šport či technológie v reklame. Okrem toho uvoľnil pravidlá, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť práve mladé levy.


Cannes Lions 2017 sa bude konať opäť v júni, konkrétne 17. – 24. júna 2017. Medzi potvrdenými spíkrami sú osobnosti celosvetového formátu ako David Droga (Droga5), Anna Wintour, Wendy Clark (DDB), Ban Ki-moon (United Nations) či Sir John Hegarty. Tematicky by sa mal ročník zameriavať na tému diverzity, dôvery či transformácie, ktoré boli zároveň najčastejšie používanými slovami na pódiu predošlého ročníka.

 

Pozitívnu zmenu a rast festivalu by mal zabezpečiť aj nový generálny riaditeľ Jose Papa, ktorý na pozíciu zasadol v auguste tohto roka. Ako vníma kreativitu, samotný festival, či si myslí, že sa agentúram z malých trhov oplatí vôbec prihlasovať práce, čo chystá a či sa chystá na Zlatý klinec nám prezradil v krátkom rozhovore.

 

Jose, v auguste ste sa stali generálnym riaditeľom najväčšieho reklamného festivalu Cannes Lions. Aký je to pocit?

Je mi cťou a som nadšený. Nadšený z toho, že budem viesť a usmerňovať Cannes Lions. Teším sa, že budem môcť bližšie spolupracovať s Filipom Tomasom, ktorý má novú úlohu, stal sa výkonným vedúcim projektu Ascential Events, ktorý je úzko spojený s Cannes Lions. Prijímam tieto výzvy a chcem sa naďalej starať o dedičstvo tohto festivalu. Veď budúci rok oslávi svoje 64. výročie. Chcem zabezpečiť, že budeme ďalej pristupovať seriózne k celému priemyslu, ktorý sa neustále mení a ktorému slúžime, ale zároveň chcem, aby sme si udržali našu základnú hodnotu – kreativitu.

 

Čo pre vás znamená kreativita v reklame?

Tvorivosť v reklame znamená prácu, ktorá si vyžaduje riziko, provokuje myseľ a hlavne poháňa rast obchodu. Cannes Lions udeľuje ceny tým najlepším prácam. Je to privilégium, mať možnosť každý deň pracovať s kreativitou svetovej úrovne.

 

Čo je pre vás teda najväčšou výzvou?

Popri hlavnom festivale toho môžeme veľa urobiť pre rast a rozvoj odborných oblastí ako je zdravotníctvo, inovácie či zábava. Budem uprednostňovať práve ich rozvoj, pretože tieto oblasti zaručujú, že budeme vedieť úspešne reagovať na potreby trhu. Keď sa na to pozriete z pohľadu Lions Innovations, zistíte, že je to o prácach, ktoré kooperujú s moderným svetom, spájajú v sebe reklamu s technológiami, s dátami, ale vždy sa aj tak vracajú do jadra toho, čo robíme. A to je kreativita.

 

Ako sa Cannes Lions díva na práce pochádzajúce z malých trhov ako je napríklad Slovensko? Ako hodnotíte úroveň ich kreativity?

Kreativita je celosvetová vec. Stále sa objavujú nové krajiny, ktoré majú túžbu ukázať svoju prácu a vyhrať leva. Sme radi, keď dostávame prihlášky z menších krajín a sledujeme, ako postupujú až k výhre. Videli sme, ako Grand Prix získali práce od krajín, ktoré dovtedy neboli súčasťou Cannes Lions, a to vrátane Indie, Číny či Ruska. Niekoľkokrát si leva odniesla Kostarika, Guatemala, Vietnam, Tunisko či Libanon. Pred piatimi rokmi tieto krajiny nezískali ani jednu cenu. Minulý rok sme po prvý raz dostali prihlášky z Moldavy, Saudská Arábia získala prvého leva v histórii – bronz v kategórii PR. Bangladéš a Chorvátsko taktiež dostali leva a Taiwan po prvý raz získal zlato v Lions Entertainment. To dokazuje, že práca s vysokou úrovňou kreativity sa môže zrodiť kdekoľvek na svete.

 

Takže pre agentúry z malých trhov má zmysel prihlasovať práce, a to aj napriek tomu, že ich konkurenciou sú vyspelé trhy ako USA a možno by mali vyššie šance na výhru v nejakej menšej súťaži?

To, že sa zapájate do súťaží a získavate ocenenia vám pomáha dostať zo seba to najlepšie. Je to ako terč, ktorý je nastavený pre úplne každého, kto sa do hry pridá. Ak ide o Slovensko, my Slovensko aktívne podporujeme, chceme aby sa s nami rovnako ako iné malé krajiny podelilo o svoju prácu. Áno, niet pochýb, že krajiny ako USA stále vyhrávajú viac levov ako menšie trhy, avšak dúfame, že v budúcnosti uvidíme, že tie najlepšie práce budú rozložené po celom svete.

 

Čo robíte v máji 2017? Budeme udeľovať ocenenie za najkreatívnejšiu reklamu na Slovensku, Zlatý klinec. Prídete?

Ak mi to diár dovolí, tak určite prídem!

 

///////////////////////////////////////////////////////////////

Čo čaká mladé levy v Young Lions v roku 2017?

Ako informovali organizátori Cannes Lions na pravidelnom stretnutí reprezentantov Cannes Lions zo všetkých členských krajín, pravidlá súťaže Young Lions budú môcť byť viac prispôsobené lokálnym trhom. Reprezentantom Cannes Lions na Slovensku a zároveň organizátorom Young Lions Slovakia je spoločnosť Ad Awards Association, organizátor Zlatého klinca. Podľa jeho slov by tento rok mal okrem kategórii Print a Cyber priniesť do hry opäť kategóriu PR a tiež Film či Marketers, ktorá je primárne určená marketérom na strane zadávateľa. Slovensko by tak v medzinárodnom kole Young Lions na festivale v Cannes malo reprezentovať minimálne päť tímov. Tie si však okrem vypracovania zadania budú musieť prejsť,  v prípade, že ich prácu porota postúpi na shortlist, aj verejnými prezentáciami pred odborným publikom. Čo však budú mať oproti minulým ročníkom jednoduchšie, je vypracovanie zadania v rodnom jazyku. Najnovšie informácie, termíny a zadania sledujte na stránke súťaže alebo na Facebooku 

 

 


TOP KRAS 2022

1JANDL, marketing a reklama, s.r.o.3 869 507
2Istropolitana Advertising, s.r.o.3 120 202
3Wiktor Leo Burnett, s.r.o.2 407 058
4MUW / SAATCHI & SAATCHI, spol. s r.o.2 316 662
5TRIAD s.r.o.2 037 235
6MADE BY VACULIK, s.r.o.1 953 670
7Elite/Monday Lovers, s.r.o.1 668 190
8Zaraguza s.r.o.1 479 246
9Effectivity s.r.o.1 374 001
10THIS IS LOCCO s.r.o.1 363 936
11Oh my DOT Bratislava s.r.o.1 294 300
12MullenLowe GGK s.r.o.1 294 254
13applepie, s.r.o.   495 458
14Respect APP s.r.o.   409 561
15Róbert Slovák a jeho priatelia, s.r.o.   184 070

AR 2022

 1THIS IS LOCCO 185
 2MUW Saatchi & Saatchi 116
 3TRIAD  98,5
 4Istropolitana Ogilvy  87,5
 5Wiktor Leo Burnett  77,5
 6Elite / Monday Lovers  59
 7Jandl  55,5
 8MADE BY VACULIK  52,5
 9Zaraguza  49
11oh my DOT  45
12Róbert Slovák a jeho priatelia  43
13EFFE  34
14

MullenLowe GGK
Respect APP

  20,5
15applepie    7

Effie 2022

KATEGÓRIA DOBROČINNÝ MARKETING
Striebro - Elite/Monday Lovers (Títo otužilci sa nemajú kde zohriať)
Bronz - Mannschaft (Skutočná ulica)
KATEGÓRIA OSTATNÉ
Striebro - Istropolitana Ogilvy (Čistá energia)
KATEGÓRIA FMCG
Bronz - Wiktor Leo Burnett (Super Lidl ceny)
KATEGÓRIA FINANČNÉ SLUŽBY
Bronz - Zaraguza (Budúcnosť na Slovensku)

ZK 2023

1 This is Locco1010
2 MUW Saatchi & Saatchi 530
3 Zaraguza 410
4 Istropolitana Ogilvy 390
5 Róbert Slovák a jeho priatelia 340
6 oh my DOT 310
8 Wiktor Leo Burnett 280
9 MullenLowe GGK 260
10 Elite / Monday Lovers
 250
11 MADE BY VACULIK  80
12 TRIAD  70
_______________________________________________
Celý rebríček
It's not possible to reach the RSS file...
It's not possible to reach the RSS file...
SLOVENSKY /  ENGLISH